Be the first to review this product
Lanview MO-JL783A network transceiver module 10000 Mbit/s
In stock
SKU
MO-JL783A
SFP+ 10 Gbps, SMF, 10 km, LC, Compatible with HPE Aruba SFP-10G-LR
- **100% HPE Aruba Compatible**
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MO-JL783A |
| EAN | 5715063052792 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | LR |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | HPE Aruba JL783A |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | HPE Aruba JL783A |
| Form factor | SFP+ |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 10 g |
| Package depth | 68 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 20 g |
| Technical details | |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | HPE Aruba JL783A |
| Packaging data | |
| Package depth | 68 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 20 g |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product