Be the first to review this product
Lanview MO-MA-SFP-1GB-TX network transceiver module Copper 1000 Mbit/s
In stock
SKU
MO-MA-SFP-1GB-TX
SFP 1G, RJ-45 Copper, 100 m, Compatible with Cisco MA-SFP-1GB-TX
- **100% Cisco Compatible**
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | MO-MA-SFP-1GB-TX |
| EAN | 5711783501725 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | TX |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco MA-SFP-1GB-TX |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco MA-SFP-1GB-TX |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Compatible products | Cisco MA-SFP-1GB-TX |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product