Be the first to review this product
Lanview MO-MGB-GT network transceiver module Copper 1000 Mbit/s
In stock
SKU
MO-MGB-GT
SFP 1.25G, RJ-45 Copper, 100 m, Compatible with Planet MGB-GT
- **100% Planet Compatible**
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| SKU | MO-MGB-GT |
| EAN | 5712505767849 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN | Yes |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Planet MGB-GT |
| Brand compatibility | Planet |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Planet MGB-GT |
| Brand compatibility | Planet |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 40 g |
| Package depth | 106 mm |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 24 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Compatible products | Planet MGB-GT |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 106 mm |
| Package width | 135 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product