Lanview MO-MGB-TLB10 network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s SFP 1310 nm
In stock
SKU
MO-MGB-TLB10
SFP 1 Gbps, SMF, 10 km, LC, Compatible with Planet MGB-TLB10
- **100% Planet Compatible**
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MO-MGB-TLB10 |
| EAN | 5704174236030 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Tx wavelength (min) | 1550 nm |
| Rx wavelength (min) | 1310 nm |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 10000 m |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | MGB-TLB10 |
| Brand compatibility | Planet |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Form factor | SFP |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 30 g |
| Package depth | 64 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 36 g |
| Technical details | |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Wavelength | 1310 nm |
| Duplex system | Full |
| Ports & interfaces | |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 64 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |