Be the first to review this product
Lanview MO-SFP-10G-BX40U network transceiver module
In stock
SKU
MO-SFP-10G-BX40U
SFP 10000 Mbps, SMF, 40 km, LC, DDMI support, Compatible with Cisco SFP-10G-BX40U
- **100% Cisco Compatible**
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MO-SFP-10G-BX40U |
| EAN | 5704174990659 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| Duplex system | Half |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | SFP-10G-BX40U |
| Brand compatibility | Cisco |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | SFP-10G-BX40U |
| Brand compatibility | Cisco |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 10 g |
| Package weight | 20 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Duplex system | Half |
| Compatible products | SFP-10G-BX40U |
| Packaging data | |
| Package weight | 20 g |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product