Be the first to review this product
Lanview MO-SFP-10G-T network transceiver module Copper 10000 Mbit/s SFP+
In stock
SKU
MO-SFP-10G-T
SFP+ 10 Gbps, RJ-45 Copper, 30m, Compatible with Cisco SFP-10G-T
- **100% Cisco Compatible**
| SKU | MO-SFP-10G-T |
|---|---|
| EAN | 5715063209868 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Cabling technology | 10/100 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-T |
| Brand compatibility | Cisco |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-T |
| Brand compatibility | Cisco |
| Form factor | SFP+ |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 30 g |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Window box |
| Technical details | |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-T |
| Cabling technology | 10/100 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product