Be the first to review this product
Lanview MO-SP10TW1 InfiniBand/fibre optic cable 1 m SFP+ Black
In stock
SKU
MO-SP10TW1
SFP+ 10 Gbps Direct Attach Passive Cable, 1m, Compatible with Allied Telesis SP10TW1
- **100% Allied Telesis Compatible**
| SKU | MO-SP10TW1 |
|---|---|
| EAN | 5715063781500 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Brand compatibility | Allied Telesis |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Cable length | 1 m |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 40 g |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 1 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product