CUBEG-5AC60AY
Wi-Fi 5, 802.11a/n/ac, 433 Mbit/s, 11.5 dBi, PoE in, RouterOS
More Information
Maximum data transfer rate 433 Mbit/s
5 GHz Yes
2.4 GHz Yes
SKU CUBEG-5AC60AY
EAN 4752224000071
Manufacturer Mikrotik
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
A powerful point-to-point 60 GHz 802.11ay CPE for bridging distances up to 2.4 km.
Long gone are the days when you had to rely on cables for speed and stability. 60 GHz solutions offer fiber-like speed and stability - while saving you plenty of time and money on installation and maintenance. Our latest Cube 60Pro product line is taking the advantages of 60 GHz networking to the next level – with the 802.11ay standard for even higher distances, stability, speed, and convenience.
Forget about downtime with the automatic 5 GHz backup connection
The 60 GHz frequency is unaffected by the crowded wireless spectrum, it offers high speed and capacity. But it can sometimes struggle during bad weather conditions. That’s why both Cube 60Pro devices feature an automatic 5 GHz failover. We have added a powerful directional antenna so that the 5 GHz range can keep up with the 60 GHz.
More durability, less unwanted attention
Data transmission
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Performance
2.4 GHzYes
5 GHzYes
Networking standardsIEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at
CertificationCE, FCC, IC, EAC, ROHS
Operating system installedRouterOS
Internal memory256 MB
Flash memory64 MB
Built-in processorYes
Processor modelIPQ4019
Network
Certificates
Memory
Internal memory256 MB
Flash memory64 MB
Features
Built-in processorYes
Processor modelIPQ4019
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Power
Power consumption (max)10 W
Output voltage18 - 48 V
Power over Ethernet (PoE)Yes
Design
Housing materialMetal
PlacementPole
Product colourWhite
Antenna
Antenna typeExternal
Technical details
Harmonized System (HS) code85176990
Processor
Weight & dimensions
Width115 mm
Depth95 mm
Height82 mm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-40 - 70 °C