Neomounts FPMA-LIFT100BLACK Height adjustable VESA adapter - universal
In stock
SKU
FPMA-LIFT100BLACK
More Information
Maximum screen size 27 "
Maximum weight capacity 8 kg
Product colour Black
Mounting type Desk
SKU FPMA-LIFT100BLACK
EAN 8717371446062
Manufacturer Neomounts
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The FPMA-LIFT100BLACK is suitable for screens up to 27" (68 cm). Weight capacity is 8 kg per screen. This product is suitable for screens with a VESA hole pattern 75x75 or 100x100 mm. Do you have a different (larger) hole pattern, you can solve this with one of our VESA conversion plates.
All installation material is included with the product.
Mounting
Mounting typeDesk
Height adjustment range0 - 177 mm
Height adjustmentYes
Maximum screen size68.6 cm (27")
Number of displays supported1
Maximum weight capacity8 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Product colourBlack
Features
Height adjustmentYes
Number of displays supported1
Housing materialSteel
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Technical details
Package net weight660 g
Package weight700 g
Package depth33 mm
Package width117 mm
Package height261 mm
Master (outer) case net weight15.8 kg
Country of originChina
Weight & dimensions
Weight660 g
Height177 mm
Package weight700 g
Package depth33 mm
Package width117 mm
Package height261 mm
Colour
Packaging data
Package depth33 mm
Package width117 mm
Package height261 mm
Package net weight660 g
Logistics data
Master (outer) case width375 mm
Master (outer) case length160 mm
Master (outer) case height240 mm
Master (outer) case gross weight18.1 kg
Products per master (outer) case24 pc(s)
Products per pallet (EU)576 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Elo Touch Solutions E043382 monitor mount accessory
New
Elo Touch Solutions E043382 monitor mo...
Multibrackets M Pro Series - Tilt Arms 200mm
Hot Product
Multibrackets M Pro Series - Tilt Arms...
Multibrackets M Pro Series - Fixed Arms 400mm Multibrackets M Pro Series - Fixed Arm...
Multibrackets M Pro Series - Extension Pipe 1,5m Black Multibrackets M Pro Series - Extension...
Multibrackets M Pro Series - Tilt Arms 400mm