Neomounts PLASMA-M1700E TV trolley 32-70"
In stock
SKU
PLASMA-M1700E
| Maximum screen size | 70 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| SKU | PLASMA-M1700E |
| EAN | 8717371445003 |
| Manufacturer | Neomounts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
The Neomounts floor stand, model PLASMA-M1700E is a mobile floor stand for flat screens up to 70" (178 cm). This mobile stand is a great choice for space saving placement or when wall-, ceiling mounting or desk placement is not an option. This cart stretches your investment by serving a variety of projection needs by sharing a large display over multiple rooms. Get optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location.
Neomounts PLASMA-M1700E has one pivot point and is suitable for screens up to 70" (178 cm). The weight capacity of this product is 50 kg for the screen, 10 kg for the multimedia shelf and 5 kg for the camera shelf. The multimedia shelf is height adjustable from 42,5 to 62,5 cm. The camera shelf is height adjustable from 187,8 to 205,3 cm. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x400mm.
All installation material is included with the product.
| Features | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Country of origin | China |
| Type | Portable floor stand |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 9403109800 |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Height adjustment | Yes |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 1765 mm |
| Package depth | 355 mm |
| Country of origin | China |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Display | |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1700 mm |
| Weight | 16 kg |
| Material | |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 1765 mm |
| Package depth | 355 mm |
| Package weight | 17 kg |
| Package net weight | 17 kg |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 1765 mm |
| Master (outer) case height | 125 mm |