GSM4328-100NES
24 x 1G PoE+ (720W Max), 4 x 10G SFP+, 1U, 440 x 400 x 43.2 mm
- 24 Gigabit PoE+ ports with 4 10GBASE-X SFP+ uplinks
- 880W internal power supply providing 648W of PoE budget
- 1 slot for modular power supply (1+1 redundancy and/or EPS share)
- Any APS350Wv1, APS600Wv2, APS920Wv1, or APS2000Wv1 can be used
- The PoE budget can reach 720W, when the redundant PoE budget remains 648W
- Virtual Chassis stacking provides non-stop forwarding (NSF) and hitless failover
- Layer 3 feature set includes static, policy-based, and dynamic routing
- NETGEAR IGMP PlusTM, AV User Interface, and Engage Controller speed up AV installations
- NETGEAR ProSAFE® Limited Lifetime Hardware Warranty
- Lifetime Next Business Day Hardware Replacement
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Ports quantity | 24 |
| SKU | GSM4328-100NES |
| EAN | 0606449161922 |
| Manufacturer | Netgear |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Groundbreaking AV GUI
A simplified user interface makes it easy to assign configuration profiles to each port.
Multicast in an Instant
Sleek, Quiet Design
Less fan noise, and mounting ears included for rack mounting.
Automatic Configuration
Auto-trunk and auto-LAG functionality auto connects with other M4350 (and M4250) switches.
FAST, EASY
CONFIGURATION
FOR AV PROS
FOCUS ON THE EVENT
NOT FAN NOISE
Most models have quiet mode which greatly reduces fan noise.
DESIGNED FOR
AV OVER IP
RIGHT OUT OF
THE BOX
Multicast in an Instant
Sleek, Quiet Design
Automatic Configuration
FAST, EASY
CONFIGURATION
FOR AV PROS
FOCUS ON THE EVENT
NOT FAN NOISE
DESIGNED FOR
AV OVER IP
RIGHT OUT OF
THE BOX
| Management features | |
|---|---|
| Traffic shaping | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Network | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| 10G support | Yes |
| Data transmission | |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Number of VLANs | 4093 |
| Security | |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 snooping |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Noise level | 52 dB |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 648 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 43.2 mm |