OTLC5003DNVMEM.2/80
Inception SSD 500GB NVMe M.2 3D TLC 80mm
  • Does not invalidate OEM warranty
  • 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
  • Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
More Information
SSD form factor M.2
Hardware encryption No
Memory type 3D TLC
SSD capacity 512 GB
SKU OTLC5003DNVMEM.2/80
EAN 5056006191261
Manufacturer Origin Storage
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Speed
NVME SSDs are up to 7x faster than SATA SSDs
Read Intensive
Read Intensive, Mobile/Desktop Based, Professional Solutions
Warranty
Compatability
Support
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched SSD Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched SSD Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5", M.2 & AIC with either SATA, SAS or PCIe interfaces respectively, available in a range of capacities and drive write endurances for laptop, desktop or Server. All our Matched SSD Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
Hard drive
PCI Express interface data lanesx4
SSD capacity500 GB
Memory type3D TLC
Seek time0 ms
Access time0.2 ms
Performance
Windows operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
InterfacePCI Express 3.0
Component forPC/Laptop
NVMeYes
Low-density parity-check (LDPC)Yes
TBW rating100
Hot-swapNo
SSD capacity500 GB
S.M.A.R.T. supportYes
Read speed2100 MB/s
TRIM supportYes
Write speed1900 MB/s
ECCYes
Random write (4KB)102000 IOPS
Random read (4KB)179000 IOPS
Seek time0 ms
Mean time between failures (MTBF)1000000 h
Hardware encryptionNo
Data transfer rate640 Gbit/s
Access time0.2 ms
Compatible productsUniversal
Data transmission
Read speed2100 MB/s
Write speed1900 MB/s
Random write (4KB)102000 IOPS
Random read (4KB)179000 IOPS
Data transfer rate640 Gbit/s
Endurance
Features
InterfacePCI Express 3.0
Component forPC/Laptop
NVMeYes
TBW rating100
Hot-swapNo
S.M.A.R.T. supportYes
TRIM supportYes
ECCYes
SSD form factorM.2
Compatible productsUniversal
Harmonized System (HS) code84717070
Power
Power consumption (average)3.03 W
Power consumption (max)3.22 W
Power consumption (write)3.22 W
Power consumption (read)2.84 W
Power consumption (idle)0.47 W
Operating voltage3.3 V
Design
Packaging data
Storage drive adapter includedNo
Package typeBlister
Screws includedNo
System requirements
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-45 - 105 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 98%
Storage relative humidity (H-H)5 - 98%
Operating shock1500 G
Operating vibration16 G
Maximum operating altitude36576 m
Technical details