OSFNBAG11.6L/P-169
Screen Protector 11.6in (16:9) Anti-Glare
  • Anti-Air Bubble Silicone
  • Anti-glare minimizes disturbing reflections
  • Smooth touch coating
  • Dirt repellent, stains, fingerprints are easy to remove
  • Touchscreen ready / compliant
  • Japanese Pixel technology, minimized pixel/dots
More Information
Product type Notebook screen protector
SKU OSFNBAG11.6L/P-169
EAN 5056006139874
PDF URLs View PDF
View PDF
Technical details
Product colourTransparent
Maximum screen size29.5 cm (11.6")
MaterialPlastic
Compatibility11.6in Notebooks (16:9)
Suitable forMonitor/Notebook
Harmonized System (HS) code84733080
Features
Product typeLaptop screen protector
Product colourTransparent
MaterialPlastic
Country of originUnited Kingdom
Brand compatibilityAny brand
Screen protector typeAnti-glare screen protector
Fingerprint resistantYes
Touchscreen compatibleYes
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Surface finishGlossy / Matt
Privacy filtering orientationLandscape & portrait
Privacy filtering functionNo
Bubble-free applicationYes
Easy to removeYes
Easy to cleanYes
Easy to applyYes
Durable screen protection‎Yes
Anti-reflectiveYes
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Thickness0.35 mm
Screen size HxW144 x 257 mm
Other features
Logistics data
Compare Products
Product Origin Storage Screen Protector 11.6in (16:9) Anti-Glare Origin Storage Screen Protector 11.6in...