PLANET UPOE-2400G network switch Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Blue
24-Port Gigabit 802.3bt PoE++ Managed Injector Hub (800 watts)
  • Ultra Power over Ethernet end-span/mid-span PSE
  • Up to 60 watts of power on 4-pair UTP
  • Backward compatible with IEEE 802.3at/af PD device
  • Maximum of 54V DC, 60-watt PoE power output on each port
  • 800-watt PoE budget
  • Circuit protection prevents power interference between ports
  • Remote power feeding up to 100m
  • Per port PoE power schedule
  • PoE function enable/disable
  • Per port PoE function enable/disable
  • PoE port power feeding priority
  • PD classification detection
  • Over temperature protection
  • PD alive check
  • PoE schedule
  • Web interface for remote management
  • Supports Network Time Protocol (NTP)
  • Firmware upgrade through Web interface
  • PLANET Smart Discovery utility automatically finds PLANET devices on the network
  • SNMP trap for alarm notification of events
  • System log/remote syslog
  • 19-inch rack mountable; 1U height
  • Reset button for resetting to default setting and system reboot
  • LED indicators for PoE ready and PoE activity
  • LED indicators for power alert and fan alert
  • LED indicators for PoE power usage status (watts)
  • FCC Part 15 Class A, CE
More Information
Power over ethernet Yes
Ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Ports quantity 48
SKU UPOE-2400G
EAN 4711605282369
Manufacturer Planet
Availability In Stock
Ready to Deploy Next Generation Power over Ethernet
The UPOE-2400G is a high-density, rack-mountable managed Ultra PoE injector hub featuring PLANET intelligent PoE functions through web user interface for remote management. It provides 24 10/100/1000BASE-T Ethernet ports featuring Ultra PoE injector with a total PoE budget of 800 watts. Each PoE port can deliver up to 60-watt power over Cat.5/5e/6 Ethernet UTP cables which allow data and power to transmit simultaneously to a remote 60W and 802.3at/af powered device (PD). The UPOE-2400G enables centralization of the power supply and optimizes the installation and power management of remote network devices, and provides a quick, safe and cost-effective Power over Ethernet network solution for small businesses and enterprises.
Quick and Easy PoE Network Deployment
802.3bt Ready -- 60 Watts of Power over 4-Pair UTP System
- PoE PTZ speed dome
- Any network device that needs higher PoE power to work normally
- Thin-client
- AIO (all-in-one) touch PC, point of sale (POS) and information kiosks
- Remote digital signage display
Friendly Web Management Interface
Built-in Unique PoE Functions for Powered Device Management
- PoE schedule
- PD alive check
- Scheduled power recycling
- UPOE, end-span or mid-span selectable in PoE Power Output Mode
- PoE usage monitoring
- Over temperature protection
Intelligent Powered Device Alive Check
PoE Schedule for Energy Saving
Advanced PoE Power Output Mode Management
- 60W UPOE PoE Power Output Mode (Pins 1, 2, 3, 6 + Pins 4, 5, 7, 8)
- 30W End-span PoE Power Output Mode (Pins 1, 2, 3, 6)
- 30W Mid-span PoE Power Output Mode (Pins 4, 5, 7, 8)
Advanced Power Management
PoE Usage Monitoring
High Power Budget for 802.3at PoE Extension
Smart Fan Design for Silent Operation
Management features
Reset buttonYes
Web-based managementYes
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity48
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Network
Cable types supportedCat5, Cat5e, Cat6
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Auto MDI/MDI-XYes
Auto-negotiationYes
Security
Security algorithmsSNMP
Design
Reset buttonYes
Product colourBlue
LED indicatorsLAN, PoE, System
Housing materialMetal
Rack mountingYes
CertificationFCC 15 A, CE
Performance
Firmware upgradeableYes
Auto-negotiationYes
Harmonized System (HS) code85176990
Power
Power consumption (max)1000 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current15 A
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)Yes
Other features
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Weight & dimensions
Width440 mm
Depth300 mm
Height44.5 mm
Weight5.5 kg
Technical details
Product colourBlue
Housing materialMetal
Firmware upgradeableYes
Rack mountingYes
Certificates
CertificationFCC 15 A, CE