Be the first to review this product
ReplaceBase RBSKU13810 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
RBSKU13810
iPhone 11 Pro Max Battery Pack, 3969mAh
| SKU | RBSKU13810 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 11 Pro Max battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 Pro Max battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 11 Pro Max battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 Pro Max battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro Max |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3969 mAh |
| Battery voltage | 3.79 V |
| Battery capacity | 15.04 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 47 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro Max |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3969 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
ReplaceBase RBSKU13810 mobile phone sp...
£12.62
|
Bestseller
Samsung GH98-40270B mobile phone spare...
£14.51
|
Recommended
2-Power MBI0169AW mobile phone spare p...
£17.83
|
2-Power MBI0173AW mobile phone spare p...
£17.83
|
2-Power MBI0168AW mobile phone spare p...
£17.83
|
Popular
CoreParts MBMOBILE1041 mobile phone sp...
£18.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU13810
|
GH98-40270B
|
MBI0169AW
|
MBI0173AW
|
MBI0168AW
|
MBMOBILE1041
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
Samsung
|
2-Power
|
2-Power
|
2-Power
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product type |
Battery
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|

















































































