Be the first to review this product
Rexel Choices A4 25mm PP Ring Binder
In stock
SKU
2115564
Choices A4 25mm PP Ring Binder, 30% pre-consumer recycled PP foil, blue
- Rexel Choices - Perfectly co-ordinated
- Easy sheet turning with the Standard 25mm 2 Round Ring mechanism
- High quality polypropylene inside and outside cover, made from 30% pre-consumer recycled foil
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- 190 A4 sheet capacity (80 gsm)
| SKU | 2115564 |
|---|---|
| EAN | 5028252580748 |
| Manufacturer | Rexel |
| Availability | In Stock |
Co-ordinate your workspace with the Rexel Choices range. High quality A4 Ring Binder for professional office users. With a Round Ring mechanism for easy turning of sheets.
| Features | |
|---|---|
| Type | Conventional file folder |
| Label holder | Yes |
| Media weight | 80 g/m² |
| Spine width | 4.2 cm |
| Maximum capacity | 190 sheets |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Format | A4 |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 252 mm |
| Width | 49 mm |
| Weight | 280 g |
| Height | 318 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Label holder | Yes |
| Spine width | 4.2 cm |
| Maximum capacity | 190 sheets |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Format | A4 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Rexel Choices A4 25mm PP Ring Binder
£32.19
|
Rexel Nyrex™ A4 Cut Back Folders Clear...
£40.89
|
Rexel Nyrex™ A4 Cut Flush Folders Asso...
£27.07
|
|---|---|---|---|
| SKU |
2115564
|
12121
|
12161AS
|
| Manufacturer |
Rexel
|
Rexel
|
Rexel
|
| Format |
A4
|
N/A
|
A4
|
| Type |
Conventional file folder
|
N/A
|
N/A
|


