Be the first to review this product
ROLINE RS232 Cable, DB9 F - F 1.8 m
In stock
SKU
11.01.5918
RS232 Cable, DB9 F - F, 1.8 m
- Cable with two 9-pole D-Sub connectors
- Connects e.g. the serial IBM AT interface with a switchbox
- All lines connected 1:1
- Screen line connected with the foil screen and both connectors
| SKU | 11.01.5918 |
|---|---|
| EAN | 7611990115433 |
| Manufacturer | Roline |
| Availability | In Stock |
- Cable with two 9-pole D-Sub connectors
- Connects e.g. the serial IBM AT interface with a switchbox
- All lines connected 1:1
- Screen line connected with the foil screen and both connectors
| Technical details | |
|---|---|
| Cable colour | Grey |
| Magnetically shielded | Yes |
| Length | 1.8 mm |
| Connector 2 | 9-pin D-SUB RS232 |
| Connector 1 | 9-pin D-SUB RS232 |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
|---|---|
| Cable colour | Grey |
| Magnetically shielded | Yes |
| Length | 1.8 mm |
| Connector 2 | 9-pin D-SUB RS232 |
| Connector 1 | 9-pin D-SUB RS232 |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
ROLINE RS232 Cable, DB9 F - F 1.8 m
£28.00
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) 1-Port USB to...
£31.63
|
Recommended
Lindy USB to Serial Converter with COM...
£32.15
|
Popular
Vivolink PRORS5 serial cable Black 5 m...
£26.25
|
Vivolink PRORS3 serial cable Black 3 m...
£23.30
|
Hot Product
Vivolink VLCPARS232/15M serial cable B...
£35.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
11.01.5918
|
ICUSB232FTN
|
42686
|
PRORS5
|
PRORS3
|
VLCPARS232/15M
|
| Manufacturer |
Roline
|
StarTech.com
|
Lindy
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RS-232
|
DB-9
|
RS-232
|
| Connector 2 |
N/A
|
DB-9
|
DB-9
|
RS-232
|
DB-9
|
N/A
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|

















