LS34C500GAUXEN
34" VA, UWQHD (3440 x 1440), 300 cd/㎡, 3000:1, 178°/178°, 5 ms, HDR10, Max 100Hz, HDMI, Display Port, 3.5 mm, 100~240 VAC
  • Wider workspace of 21:9 ratio and lifelike detail with Ultra WQHD resolution
  • Ultra-smooth experience with 100Hz refresh rate and AMD FreeSync
  • Incredibly slim and stylish design with border-less screen
More Information
Display 34" 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Built-in camera No
Market positioning Consumer
SKU LS34C500GAUXEN
EAN 8806094760347
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family ViewFinity
Product Series S5
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The power to perfect professionals
21:9 Ultra WQHD
HDR10
TUV-certified Intelligent Eye Care
100Hz refresh rate
Smooth action with less lag and blur. A faster refresh rate updates the image on the screen more often every second. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur when playing games, watching videos, or working on design and video projects, delivering an ultra-smooth experience.
AMD FreeSync
Borderless Design
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Colour gamut72%
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeUltraWide Quad HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal79.7 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)86 cm
LED backlightNo
Colour gamut standardNTSC
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Windows operating systems supportedWindows 10
Flicker-free technologyYes
Adaptive pictureYes
Management features
On Screen Display (OSD)No
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Built-in microphoneNo
Digital signal format systemNot supported
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
External power adapterYes
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)32 W
Annual energy consumption47 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours50 kWh
Design
Market positioningConsumer
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity2
Mini DisplayPorts quantity0
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity0
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
TV tuner
Technical details
External power adapterYes
Height (without stand)359.8 mm
Depth (without stand)36.4 mm
Width (without stand)815.3 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Game modeYes
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)4.9 kg
TouchscreenNo
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Software
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-2 - 22°
On Screen Display (OSD)No
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)359.8 mm
Depth (without stand)36.4 mm
Width (without stand)815.3 mm
Width (with stand)815.3 mm
Depth (with stand)221.3 mm
Height (with stand)457.7 mm
Weight (with stand)4.9 kg
Weight (without stand)4.2 kg
Package width944 mm
Package depth150 mm
Package height434 mm
Package weight6.8 kg
Packaging data
Package width944 mm
Package depth150 mm
Package height434 mm
Package weight6.8 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
Power adapter includedYes
Installation CDYes
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Package weight6860 kg
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Warranty period2 year(s)
Adaptive pictureYes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)359.8 mm
Depth (without stand)36.4 mm
Width (without stand)815.3 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S50GC computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LCD Black
New
Samsung S50GC computer monitor 86.4 cm...
AG Neovo TM-23 computer monitor 58.4 cm (23") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Tabletop Black AG Neovo TM-23 computer monitor 58.4 c...
Philips V Line Full HD LCD monitor 273V7QDSB/00 Philips V Line Full HD LCD monitor 273...
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Hot Product
DELL P2419H computer monitor 61 cm (24...
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...