SDSDXWT-032G-GNCI2
32GB, SDHC, UHS-I, U3, V30, 2pcs
- Save time transferring media with SanDisk QuickFlowTM Technology [64GB-256GB]
- Write speeds up to 130MB/s [256GB] (up to 90MB/s for 128GB; up to 80MB/s for 64GB)
- Read speeds up to 100MB/s, write speeds up to 60MB/s [32GB]
- Perfect for shooting 4K UHD video and sequential burst mode photography
- UHS Speed Class 3 (U3) and Video Speed Class 30 (V30)
- Built for and tested in harsh conditions
| Flash card type | SDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 32 GB |
| SKU | SDSDXWT-032G-GNCI2 |
| EAN | 0619659189426 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | In Stock |
Perfect for 4K UHD video
Stunning Sequential Burst Mode Shots
Durability You Can Count on
Recover Images You Accidentally Deleted
Perfect for 4K UHD video
Durability You Can Count on
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 60 MB/s |
| Flash card type | SDHC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black, Gold |
| Features | |
| Technical details | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 2.1 mm |