Be the first to review this product
Seagate IronWolf Pro ST32000NT000 internal hard drive 32 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
In stock
SKU
ST32000NT000
32TB, 3.5", Serial ATA III, 7200rpm, 6Gbit/s
| SKU | ST32000NT000 |
|---|---|
| EAN | 8719706436830 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronWolf Pro |
IronWolf® Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hybrid-HDD cache memory | 512 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 32 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Laptop |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hybrid-HDD cache memory | 512 GB |
| Interface | Serial ATA III |
| Bytes per sector | 512e |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 32 TB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 8.3 W |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (idle) | 6.8 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 695 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Seagate IronWolf Pro ST32000NT000 inte...
£1,122.22
|
Hot Product
Lenovo 7XB7A00043 internal hard drive...
£900.72
|
HPE StoreOnce VSA 4TB Base E-LTU
£1,506.50
|
Bestseller
Synology HAT5300-16T internal hard dri...
£927.36
|
New
HPE 20TB SATA 6G Business Critical 7.2...
£1,090.88
|
Popular
HPE P53554-H21 internal hard drive 20...
£1,095.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST32000NT000
|
7XB7A00043
|
BC002AAE
|
HAT5300-16T
|
P53554-B21
|
P53554-H21
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Lenovo
|
HPE
|
Synology
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Notebook
|
Server/workstation
|
N/A
|
NAS
|
N/A
|
N/A
|















