Be the first to review this product
STABILO BOSS ORIGINAL marker 8 pc(s) Chisel tip Multi
In stock
SKU
70/8
BOSS Original Highlighter, 8 pcs, Assorted
| Quantity | 8 |
|---|---|
| Writing colours | Multi |
| SKU | 70/8 |
| EAN | 4006381215718 |
| Manufacturer | Stabilo |
| Availability | In Stock |
The Original and Still The Best
A wallet of 8 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange, Pink, Blue, Red, Lilac and Turquoise
A wallet of 8 BOSS Highlighters in assorted colours
- Brighter Colours, Longer Lasting and Better Value
- Wedge tip draws broad lines for highlighting and fine lines for underlining
- Anti Dry-Out ink technology for up to 4 hours cap off time.
- Writing Length 375m 2-5mm Line Width
- Refillable
- Wallet contains Yellow, Green, Orange, Pink, Blue, Red, Lilac and Turquoise
| Features | |
|---|---|
| Quantity per pack | 8 pc(s) |
| Fluorescent | Yes |
| Stroke width (min) | 2 mm |
| Stroke width (max) | 5 mm |
| Ink type | Water-based ink |
| Housing shape | Rectangle |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Product colour | Multicolour |
| Country of origin | Germany |
| Packaging data | |
| Package weight | 181 g |
| Package width | 17 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 217 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 181 g |
| Package width | 17 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 217 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 8 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| Tip type | Chisel tip |
| Writing colours | Multi |
| Colour | |
| Product colour | Multicolour |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 96082000 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
STABILO BOSS ORIGINAL marker 8 pc(s) C...
£6.67
|
Recommended
STABILO BOSS Original marker 10 pc(s)...
£7.98
|
New
STABILO Boss Original marker
£7.98
|
Popular
STABILO Boss Original marker 10 pc(s)
£7.98
|
Hot Product
STABILO Boss Original marker 10 pc(s)...
£7.98
|
STABILO Boss Original marker Blue
£7.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
70/8
|
70/10-1
|
70/54/10
|
70/56/10
|
70/24/10
|
70/31/10
|
| Manufacturer |
Stabilo
|
Stabilo
|
Stabilo
|
Stabilo
|
Stabilo
|
Stabilo
|
| Writing colours |
Multi
|
Multi
|
N/A
|
N/A
|
Yellow
|
Blue
|










