HB30A10AME
StarTech.com 10-Port USB 3.0 Hub with Power Adapter - Metal Industrial USB-A Hub with ESD & 350W Surge Protection - Din/Wall/Desk Mountable - High Speed USB 3.0 (5Gbps) - (5Gbps) Hub (HB30A10AME)
- RUGGED & RELIABLE: With a metal housing, 15kV/8kV air/contact ESD protection & 350W surge protection this heavy duty USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) hub reliably connects 10 USB devices in harsh, industrial environments
- POWER & CHARGE YOUR DEVICES: This USB 3.2 Gen 1 hub provides a total of 50W to power all downstream devices and can support BC 1.2 supplying up to 2.4A (12W) on any four ports based on available power
Industrial-Grade | 15kV Air | 8kV Contact | Metal | Mountable | DIN Rail | 5Gbps
Perfect for Harsh Environments
Connect & Charge More USB Devices
The hub also supports USB battery charging specification 1.2, delivering up to 2.4A on any port to a maximum of 50W total, so you can charge your mobile devices faster than traditional USB ports allow.
Locate the Hub Where You Need It Most
Works with Older USB Devices
The HB30A10AME is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Perfect for Harsh Environments
Works with Older USB Devices
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Terminal block port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 10 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| DC-in jack | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 10 |
| Features | |
| Surge protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS, REACH, CE, FCC, TAA |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Network | |
| UASP support | Yes |
| Data transmission | |
| Power | |
| Input current | 1.4 A |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 3.25 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | AC |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Surge protection | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 126106 h |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Storage | |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 352 g |
| Width | 55 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 30 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Cables included | USB |
| AC adapter included | Yes |
| DIN rail kit included | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Power |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Indication | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |