SMDOS2LCLC10M
  • QUALITY CONSTRUCTION: LC/LC-UPC ends for improved return loss over PC polish; Numbered and color-coded connectors to indicate polarity; Bend Insensitive fiber core housed in Aramid-reinforced jacket for a loaded bend radius of 10mm
  • SPECS: 10 meter (32.8 foot); OS2 Single Mode; LC/LC (UPC) Duplex; 100Gbps; 9/125um; 1260-1625nm Laser Optimized; Insertion Loss: ≤0.3dB; Return Loss: ≥55dB; Cable OD: 2mm; Bend Radius: 10mm (0.39in) loaded/unloaded
More Information
Cable length 10 m
Cable type LC/UPC
SKU SMDOS2LCLC10M
EAN 0065030901765
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Enhance the performance capabilities of CWDM applications over an OS2 fiber network
Compatibility
Engineered for Optimal Performance
LSZH Cable Jacket
The StarTech.com Advantage
Technical details
Jacket materialLow smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene
Fiber mode structureSingle-mode
Connector 1LC
Connector 2LC
Cable typeLC/UPC
Cable length10 m
Full duplexYes
Core diameter9 µm
Cladding diameter125 µm
Insertion loss0.3 dB
Attenuation (max)0.35 dB/km
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE
Features
Bending radius1 cm
Fibre optic typeOS2
Return loss55 dB
Connector 1LC
Connector 2LC
Full duplexYes
Core diameter9 µm
Cladding diameter125 µm
Operating temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Insertion loss0.3 dB
Data transfer rate10 Gbit/s
Wavelengths supported1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm
Product colourYellow
Connector 2 genderMale
Connector 1 genderMale
Connector polish typeUPC
Data transmission
Data transfer rate10 Gbit/s
Operational conditions
Weight & dimensions
Bending radius1 cm
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height9 mm
Cable diameter2 mm
Package weight77.5 g
Packaging data
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height9 mm
Package weight77.5 g
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width380 mm
Master (outer) case length380 mm
Master (outer) case height280 mm