LP4SATAFM12
StarTech.com 12in SATA to LP4 Power Cable Adapter F/M - SATA to LP4 Power Adapter - SATA Female to LP4 Male Power Cable - 12 inch
More Information
SKU LP4SATAFM12
EAN 0065030854511
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Power an LP4 device from a SATA Power connection on your computer power supply
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 12in SATA to Molex Cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
- Position devices as needed within your computer case, with an extended power connection
- Guaranteed reliability
Features
Connector 1SATA 15-pin
Connector 2Molex (4-pin)
Cable length0.3048 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourBlack, Red, White, Yellow
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
CertificationCE, REACH
Certificates
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width30 mm
Depth304.8 mm
Height8 mm
Weight16 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height9 mm
Package weight21 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height9 mm
Package weight21 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in SATA to LP4 Power Cable Adapter - F/M
Bestseller
StarTech.com 12in SATA to LP4 Power Ca...
StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power Extension Cable StarTech.com 8in 24 Pin ATX 2.01 Power...
StarTech.com LP4 to 2x LP4 Power Y Splitter Cable M/F StarTech.com LP4 to 2x LP4 Power Y Spl...
StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to SATA Power Cable Adapter
Hot Product
StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to SATA Pow...
StarTech.com 6in LP4 to P4 Auxiliary Power Cable Adapter StarTech.com 6in LP4 to P4 Auxiliary P...
StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Express Video Card Power Cable Adapter StarTech.com 6in LP4 to 6 Pin PCI Expr...