SKU TX3SPLIT12
EAN 0065030833714
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Connect two 3-pin (TX3) fans to a single power supply connector
The StarTech.com Advantage
- Allows you to connect two 3-pin (TX3) fans to a single power supply connector
- Re-position your computer case fans to provide optimal cooling to your system
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
Features
Connector 1Molex (3-pin)
Connector 22 x Molex (3-pin)
Cable length0.3 m
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourMulticolour
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width8 mm
Depth300 mm
Height6 mm
Weight10 g
Package width90 mm
Package depth0.0700 mm
Package height125 mm
Package weight14 g
Packaging data
Package width90 mm
Package depth0.0700 mm
Package height125 mm
Package weight14 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in TX3 Fan Power Splitter Cable
Hot Product
StarTech.com 12in TX3 Fan Power Splitt...
StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power Y Cable Adapter StarTech.com 12in LP4 to 2x SATA Power...
StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Angle SATA Power Cable Adapter StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Left Ang...
StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Right Angle SATA Power Cable Adapter StarTech.com 6in 4 Pin LP4 to Right An...