StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - 12" Deep 2 Post Open Frame Server Room Rack for Data/AV/IT/Computer Equipment/Patch Panel with Cage Nuts & Screws 200lb Capacity, Black (RK12WALLO)
  • STURDY & CONVENIENT: 12U 19" Open Frame wall mount network rack with 12" mounting depth is EIA/ECA-310 compatible & supports like patch panels, shelves and unmanaged switches
More Information
Maximum weight capacity 90 kg
Type Wall mounted rack
Rack capacity 12U
SKU RK12WALLO
EAN 0065030872225
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Mount your server or networking equipment using this 12U wall mount rack
Easy, hassle-free installation
The network rack is 12 in. (30.5 cm) deep, so it's perfect for smaller spaces. It's easy to assemble and features mounting holes that are spaced 16 in. apart, making it suitable for mounting on almost any wall, based on common wall-frame stud spacing. The wall-mount rack comes in a flat-pack which makes it easy to transport and reduces shipping costs.
Free up space
Keep your equipment cool and accessible
The RK12WALLO is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Weight & dimensions
Package depth670 mm
Package width530 mm
Package height130 mm
Package weight11 kg
Inner height53.4 cm
Mounting depth (max)30.5 cm
Width504 mm
Depth305 mm
Height641 mm
Weight8.6 kg
Maximum weight capacity90 kg
Packaging content
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts48
Screws includedYes
Number of screws64
Number of washers included48
Features
Frame typeOpen
Product design2-post
Rack capacity12U
Cable managementNo
Mounting hole shapeSquare
TypeWall mounted rack
MaterialSteel
Product colourBlack
CertificationCE, REACH
Rack railsYes
Packaging data
ManualYes
Nuts includedYes
Number of nuts48
Package depth670 mm
Package width530 mm
Package height130 mm
Package weight11 kg
Screws includedYes
Number of screws64
Number of washers included48
Technical details
Package width530 mm
Package height130 mm
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85381000
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack
Certificates
CertificationCE, REACH
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width530 mm
Master (outer) case length660 mm
Master (outer) case height120 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Other features
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12U 19" Wall Mount Network Rack - 12" Deep 2 Post Open Frame Server Room Rack for Data/AV/IT/Computer Equipment/Patch Panel with Cage Nuts & Screws 200lb Capacity, Black (RK12WALLO) StarTech.com 12U 19" Wall Mount N...
StarTech.com 8U 19" Wall Mount Network Rack - 12" Deep 2 Post Open Frame Server Room Rack for Data/AV/IT/Computer Equipment/Patch Panel with Cage Nuts & Screws 135lb Capacity, Black (RK812WALLO)
Bestseller
StarTech.com 8U 19" Wall Mount Ne...
StarTech.com 4U 19in Steel Vertical Wall Mount Equipment Rack Bracket StarTech.com 4U 19in Steel Vertical Wa...
StarTech.com Vertical Wall-Mount Server Rack - Solid Steel - 6U
Hot Product
StarTech.com Vertical Wall-Mount Serve...
StarTech.com 8U Wall Mount Network Rack - 14 Inch Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server and IT Equipment, Network Switches - 80lbs/36kg Weight Capacity, Black StarTech.com 8U Wall Mount Network Rac...