StarTech.com 12U Wall Mount Patch Panel Bracket - 13.75 in. (34.93 cm) Max. Mounting Depth - 19" Patch Panel Rack for Shallow Network Equipment- 125lbs Capacity (WALLMNT12)
  • 12U WALL MOUNT RACK: This 19-inch-wide low profile wall mounted rack has a maximum mounting depth of 14 in [35 cm], recommended for networking equipment up to 12in deep, leaving 2in for cable routing; maximum weight capacity of 125lbs [57kg]
  • Hassle-free setup with wall mounting holes spaced 16 in. apart, matching standard dry-wall framework
  • COLD-ROLLED STEEL CONSTRUCTION: The wall mounting data rack features a solid steel design for ultimate durability and to ensure a safe and sturdy mounting solution & includes wall mounting hardware; installs onto 16" studs with mounting holes
More Information
Maximum weight capacity 56.7 kg
Type Wall mounted rack
Rack capacity 12U
SKU WALLMNT12
EAN 0065030866767
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
This wall-mount bracket provides 12U of space for mounting shallow rack-mount equipment that's 13.75 in. (34.93 cm) deep or less to the wall, such as patch panels or network switches.
Improve efficiency and accessibility in your workspace
Ensure a secure and hassle-free installation
The wall rack is constructed of solid steel to ensure a sturdy and safe mounting solution for your mission-critical equipment. Also, because the wall-mount rack's mounting holes are positioned 16 in. apart, it exactly matches standard drywall construction framework to ensure simple and secure wall-stud anchoring. The rack also features a rear access panel that can be used to easily run cabling into the rack.
The WALLMNT12 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Weight & dimensions
Package depth530 mm
Package width383 mm
Package height567 mm
Package weight11 kg
Mounting depth (max)34.9 cm
Width499 mm
Depth350 mm
Height541 mm
Weight8.7 kg
Maximum weight capacity56.7 kg
Packaging content
ManualYes
Mounting kitYes
Nuts includedYes
Number of nuts37
Screws includedYes
Number of screws42
Features
Frame typeOpen
Product design2-post
Rack capacity12U
Castor wheelsNo
Adjustable mounting railsNo
Cable managementNo
Mounting hole shapeSquare
TypeWall mounted rack
MaterialSteel
Product colourBlack
CertificationCE, REACH
Packaging data
ManualYes
Mounting kitYes
Nuts includedYes
Number of nuts37
Package depth530 mm
Package width383 mm
Package height567 mm
Package weight11 kg
Screws includedYes
Number of screws42
Technical details
Package width383 mm
Package height567 mm
Compliance industry standardsEIA/ECA-310-E
Harmonized System (HS) code85381000
Compliance certificatesRoHS
Colour
Product colourBlack
Certificates
CertificationCE, REACH
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width383 mm
Master (outer) case length530 mm
Master (outer) case height567 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Other features
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12U Wall Mount Network Rack - 14 Inch Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server and IT Equipment, Network Switches - 125lbs/57kg Weight Capacity, Black StarTech.com 12U Wall Mount Network Ra...
StarTech.com 2-Post 42U Mobile Open Frame Server Rack, Two Post 19in Network Rack with Wheels, Rolling Open Rack for AV/Data/Media/IT Equipment, Computer Rack for Home/Office Spaces - Casters Included
Bestseller
StarTech.com 2-Post 42U Mobile Open Fr...
StarTech.com 2-Post 12U Heavy-Duty Desktop Server Rack, Small Open Frame 19in Computer Rack, Compact Network Rack for AV / Studio / Data / IT Equipment, TAA Compliant - Free Standing Two-Post Home/Office Rack
Hot Product
StarTech.com 2-Post 12U Heavy-Duty Des...
StarTech.com 2-Post 16U Heavy-Duty Desktop Server Rack, Small Open Frame 19in Computer Rack, Compact Network Rack for AV / Studio / Data / IT Equipment, TAA Compliant - Free Standing Two-Post Home/Office Rack StarTech.com 2-Post 16U Heavy-Duty Des...
StarTech.com 8U Wall Mount Network Rack - 14 Inch Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server and IT Equipment, Network Switches - 80lbs/36kg Weight Capacity, Black StarTech.com 8U Wall Mount Network Rac...