SKU LSATA18RA1
EAN 0065030818889
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
A space-saving, latching right angle SATA hard drive cable, for installations in tight spaces.
The StarTech.com Advantage
Features
Maximum data transfer rate6 Gbit/s
Connector genderMale/Male
Cable typeSATA III
Cable length0.457 m
Connector 1SATA 7-pin
Connector 1 form factorStraight
Connector 2SATA 7-pin
Connector 2 form factorRight
Product colourRed
Technical details
Connector genderMale/Male
Cable typeSATA III
Cable length0.457 m
Connector 1SATA 7-pin
Connector 2SATA 7-pin
Connector 2 form factorRight
Product colourRed
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Packaging data
Package width125 mm
Package depth255 mm
Package height18 mm
Package weight84 g
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Products per master (outer) case200 pc(s)
Master (outer) case width334 mm
Master (outer) case length486 mm
Master (outer) case height216 mm
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 18in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable StarTech.com 18in Latching SATA to Rig...
StarTech.com 18in Latching SATA Cable
Hot Product
StarTech.com 24in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable StarTech.com 24in SATA to Right Angle...
StarTech.com 24in SATA Serial ATA Cable StarTech.com 24in SATA Serial ATA Cable
StarTech.com 36in SATA Serial ATA Cable StarTech.com 36in SATA Serial ATA Cable
StarTech.com 24in Latching SATA Cable
Bestseller