BRACKET25SAT
2.5in SATA Hard Drive to 3.5in Drive Bay Mounting Kit
More Information
SKU BRACKET25SAT
EAN 0065030831093
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Mount a 2.5in SATA hard drive to any computer with an available 3.5in bay
This Serial ATA hard drive mounting kit allows you to install a 2.5in SATA hard drive in a 3.5in drive bay.
The 2.5in to 3.5in SATA hard drive mounting kit features a sturdy metal bracket, as well as a combined 7+15 pin SATA + LP4 Power to SATA cable - which helps simplify installation and reduce clutter within the computer case.
The StarTech.com Advantage
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Technical details
MaterialAluminium
Weight & dimensions
Weight110 g
Width98 mm
Depth100 mm
Height10 mm
Size (imperial)6.35 cm (2.5")
Packaging data
Package width125 mm
Package height20 mm
Package depth225 mm
Package weight115 g
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2.5in SATA Hard Drive to 3.5in Drive Bay Mounting Kit StarTech.com 2.5in SATA Hard Drive to...