TBLT5MM80CM240W
StarTech.com 2.6ft (80cm) Thunderbolt 5 Cable, 80Gbps/120Gbps, 240W PD, 8K 60Hz, Thunderbolt Certified, TB5/TB4/USB4/USB-C
  • NEXT-GEN PERFORMANCE: Achieve full Thunderbolt 5 capabilities with 80 Gbps bandwidth, boosting up to 120Gbps for display-intensive tasks; Deliver up to 240W charging to high-performance laptops and support dual 8K 60Hz displays over a single connection
  • SPECS: 0.8-meter (2.6-foot); Thunderbolt 5 (80Gbps w/120Gbps Boost); Supports Thunderbolt 4/3/USB4; DP 2.1 Alt Mode w/DSC/HDR/10-bit Color; Dual 8K 60Hz/4K 240Hz; PCIe 4.0 (64 Gbps); 240W PD EPR; 30/34 AWG Coaxial Wire; 0.18in (4.6mm) O.D.
More Information
SKU TBLT5MM80CM240W
EAN 0065030910064
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Facilitate ultra high-performance connectivity between Thunderbolt 5-enabled devices
Experience reliable, ultra-high performance between Thunderbolt 5-enabled devices, supporting up to twice the bandwidth of Thunderbolt 4, 8K 60Hz video, and 240W charging over a single connection. This Thunderbolt 5 cable is ideal for high-performance laptops such as 16in MacBook Pro with M4 Pro/Max.
Enhanced Bandwidth with Boost Mode
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported Thunderbolt 5 Features
This Certified Thunderbolt 5 Cable supports full Thunderbolt 5 performance:
• 80 Gbps bidirectional bandwidth, doubling the capacity of Thunderbolt 4
• 120 Gbps boost mode for display-intensive applications
• DisplayPort 2.1 Alt Mode: Up to 8K 60Hz/4K 240Hz video with DSC, HDR, and 10-bit color
• PCI Express 4.0 (64 Gbps) support for GPUs, NICs, and storage in PCIe chassis
• 240W Power Delivery EPR for charging for high-performance laptops
• Backward Compatibility with Thunderbolt 4/3, USB4 (40 Gbps), and USB 3.2 (10 Gbps)
The StarTech.com Advantage
Features
Thunderbolt version5
Maximum resolution7680 x 4320 pixels
Jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
Connector 1Male
Connector 2Male
Product colourBlack
Cable length0.8 m
Connector contacts platingNickel
Data transfer rate (max)80 Gbit/s
USB Power Delivery up to240 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Cable shapeRound
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 85%
Certificates
Compliance certificatesFederal Communications Commission (FCC), RoHS, CE
Weight & dimensions
Cable diameter4.6 mm
Packaging data
Package width128 mm
Package height20 mm
Package depth220 mm
Package weight34 g
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Connector 1Male
Connector 2Male
Product colourBlack
Cable length0.8 m
Logistics data
Products per master (outer) case60 pc(s)
Master (outer) case width435 mm
Master (outer) case length292 mm
Master (outer) case height205 mm