PLATE9M2P16
StarTech.com 2 Port 16in DB9 Serial Port BRacket to 10 Pin Header - DB9 bRacket - DB9 Header - Serial Port bRacket
| SKU | PLATE9M2P16 |
|---|---|
| EAN | 0065030847735 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Add two extra serial ports to the back of your PC, from your motherboard
The StarTech.com Advantage
- Save space by adding two DB9 serial ports through a single expansion slot on the back of your PC
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | 2 x IDC |
| Connector 1 | 2 x DB-9 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Silver, White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 46 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 2.14 mm |
| Package weight | 52 g |
| Technical details | |
| Design | |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 2 Port 16in DB9 Serial Po...