SKU SLSATAF20
EAN 0065030833073
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Connect a slimline SATA drive to a standard SATA motherboard connector.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
Features
Maximum data transfer rate6 Gbit/s
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.508 m
Connector 1SATA 13-pin
Connector 1 form factorStraight
Connector 2SATA 7-pin + Molex (4-pin)
Connector 2 form factorStraight
Weight22 g
Product colourRed
CertificationCE, REACH
Certificates
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Package width10 mm
Package depth50 mm
Package height184 mm
Package weight22 g
Technical details
Connector genderFemale/Female
Cable typeSATA III
Cable length0.508 m
Connector 1SATA 13-pin
Product colourRed
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight22 g
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 20in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter
Bestseller
StarTech.com 20in Slimline SATA to SAT...
StarTech.com 3 ft Shielded External eSATA Cable M/M StarTech.com 3 ft Shielded External eS...
StarTech.com 6in Slimline SATA to SATA Adapter with Power - F/M
Hot Product
StarTech.com 6in Slimline SATA to SATA...
StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power and Data Extension Cable StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power an...
StarTech.com 0.3m SATA Extension Cable StarTech.com 0.3m SATA Extension Cable
StarTech.com 36in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter StarTech.com 36in Slimline SATA to SAT...