RACK-2U-14-BRACKET
StarTech.com 2U Wall Mount Network Rack - 14 in Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server, IT Equipment, Network Switches - 77lbs/35kg Weight Capacity, Black (RACK-2U-14-BRACKET)
  • 2U WALL MOUNT RACK: This 19-inch wide low profile wall mounted rack has a maximum mounting depth of 14 in (35 cm), recommended for networking equipment up to 12 in deep, leaving 2 in for cable routing; Maximum weight capacity of 77 lbs (35 kg)
  • EASY TO INSTALL: The 2U wall-mounting patch panel bracket ships fully assembled and comes complete with M6 screws and M6 square cage nuts for easier equipment installation & includes wall mounting hardware; Predrilled wall mounting holes spaced 16"" apart
  • COLD-ROLLED STEEL CONSTRUCTION: The wall mounting rack features a 1/16 in (1.5 mm) thick solid steel design for ultimate durability and to ensure a safe and sturdy mounting solution
More Information
Maximum weight capacity 35 kg
Type Wall mounted rack
Rack capacity 2U
SKU RACK-2U-14-BRACKET
EAN 0065030893886
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Mount equipment that is up to 14 inches deep, such as patch panels or network switches, to your wall
The 2U 14in deep wall mounting bracket for patch panels delivers a sturdy and dependable equipment storage option, allowing you to wall mount data/IT equipment for a more efficient and accessible operating environment. It's the perfect solution for areas where space is at a premium like SoHo (small office, home office) environment, or space limited server room because it doesn't take any floor space.
Sturdy Construction & Easy Installation
The mounting bracket features an all-steel design and is suitable for mounting patch panels, or other slim 19in equipment to a wall, and to organize cabling or equipment in your network closet, wiring closet, back office, or IDF. The sturdy steel construction is especially helpful for durability and stability. Also, because The open frame wall rack's mounting holes are positioned 16in. apart, allowing you a simple and secure wall-stud anchoring to your existing construction framework.
Includes Hardware
The StarTech.com Advantage
Weight & dimensions
Package depth540 mm
Package width400 mm
Package height130 mm
Package weight3.3 kg
Mounting depth (max)30 cm
Width498 mm
Depth356 mm
Height96 mm
Weight5 kg
Maximum weight capacity35 kg
Packaging content
Quick installation guideYes
Nuts includedYes
Number of nuts8
Screws includedYes
Number of screws12
Number of washers included8
Features
Product design2-post
Rack capacity2U
TypeWall mounted rack
MaterialSteel
Product colourBlack
Packaging data
Quick installation guideYes
Nuts includedYes
Number of nuts8
Package depth540 mm
Package width400 mm
Package height130 mm
Package weight3.3 kg
Screws includedYes
Number of screws12
Number of washers included8
Technical details
Package width400 mm
Package height130 mm
Harmonized System (HS) code85381000
Colour
Product colourBlack
Material
MaterialSteel
Logistics data
Master (outer) case width530 mm
Master (outer) case length380 mm
Master (outer) case height128 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2U Wall Mount Network Rack - 14In. Deep (Low Profile) - 19" Patch Panel Bracket for Shallow Server, IT Equipment, Network Switches - 77lbs/35kg Weight Capacity, Black StarTech.com 2U Wall Mount Network Rac...
StarTech.com 4U 19in Hinged Wall Mounting Bracket for Patch Panels StarTech.com 4U 19in Hinged Wall Mount...
StarTech.com 2-Post 12U Desktop Server Rack, Small Open Frame 19in Computer Rack, Compact Network Rack for AV / Studio / Data / IT Equipment - Free Standing Two-Post Home/Office Rack
Bestseller
StarTech.com 2-Post 12U Desktop Server...
StarTech.com 2U 19in Steel Vertical Wall Mount Equipment Rack Bracket
Hot Product
StarTech.com 2U 19in Steel Vertical Wa...
StarTech.com 3U 19” Wall Mount Vertical Rack Bracket, Wall Mount Patch Panel Bracket for Data/AV/IT/Computer Equipment, 3U Rack for Cabinet or Server Room, Supports 150lb (68kg) Capacity StarTech.com 3U 19” Wall Mount Vertica...
StarTech.com 2-Post 8U Desktop Server Rack, Small Open Frame 19in Computer Rack, Compact Network Rack for AV / Studio / Data / IT Equipment - Free Standing Two-Post Home/Office Rack StarTech.com 2-Post 8U Desktop Server...