MST14CD123HD
StarTech.com 3-Port USB-C to HDMI MST Hub - USB Type-C Multi Monitor Adapter for Laptop - Triple HDMI up to 4K 60Hz with DP 1.4 Alt Mode & DSC - HDR - 1ft Long Cable - Windows Only (MST14CD123HD)
  • MULTI-MONITOR CONFIGURATION: USB Type-C to Triple-HDMI MST Hub/Splitter drives up to three 4K 60Hz displays from a USB-C DP 1.4 host with DSC; USB Powered; Supports HDR and 2ch HDMI Audio; HDCP 2.2; TB3/TB4/USB4 Compatible; Not compatible with macOS
  • HARDWARE COMPATIBILITY: Triple 4K 60Hz supported on Windows PC with discrete GPUs or 12th gen and up Intel Processors featuring DP 1.4 with DSC; See resolution chart below for other configurations; Please verify number of displays supported by your GPU
More Information
DisplayPort output No
HDMI output Yes
DVI output No
SKU MST14CD123HD
EAN 0065030887663
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Multi-Tasking Made Easy
Configure up to three displays in extended or mirrored mode, using this USB-C to HDMI triple-video adapter. Connecting three independent 4K 60Hz displays creates high-performance extended-display workstations. This encourages increased multi-tasking across your organization, resulting in increased productivity.
Host Connection
Max Resolution
Output 1
Max Resolution
Output 2
Output 3
Example Host
Processor/Graphics
DisplayPort 1.4 with DSC
4K 60Hz
4K 60Hz
4K 60Hz
*Some Intel 11th Gen
Intel 12th Gen Processors & Later
Discrete AMD & Nvidia GPU's that support DSC
DisplayPort 1.4
4K 30Hz
4K 30Hz
4K 30Hz
Intel 10th Gen (Ice Lake Only)
Intel 11th Gen Processors & Later
Discrete AMD and Nvidia GPU's that support DP 1.4
DisplayPort 1.2
4K 30Hz
4K 30Hz
1080p
Intel 8th - 10th Gen Processors & Later
*Please verify the GPU capabilities and DSC for MST driver support with the OEM of the host device
4K at 60Hz and HDR
Hassle-Free Setup
Windows devices that support DP Alt Mode over USB-C feature native support for MST. This USB-C to HDMI hub is compatible with Thunderbolt 3/4, and USB4 enabled Windows devices. Plug-and-play installation, with no drivers or software required. The 12in (30cm) attached cable provides options for flexible installation configurations, reducing the amount of strain on ports and connectors. Additionally, this triple-monitor splitter is bus-powered, meaning no external power is required.
This product is backed for 3-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
Performance
USB connector form factorStraight
ChipsetSynaptics VMM5310
USB connector typeUSB Type-C
USB connector genderMale
DVI outputNo
HDMI outputYes
DisplayPort outputNo
Number of displays supported3
HDMI version2.0
HDCPYes
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Refresh rate at maximum resolution60 Hz
Audio output channels2.0 channels
HDMI ports quantity3
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
HDCP version2.2
Design
Product colourGrey
Housing materialPlastic
USB cable length0.3 m
System requirements
Weight & dimensions
Width43 mm
Depth105 mm
Height14 mm
Weight72 g
USB cable length0.3 m
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight124 g
Technical details
Products per master (outer) case70 pc(s)
Master (outer) case width473 mm
Master (outer) case length331 mm
Master (outer) case height440 mm
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE, RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 85%
Packaging data
Package width142 mm
Package depth170 mm
Package height30 mm
Package weight124 g
Logistics data
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 3-Port USB-C MST Hub - USB Type-C to 3x HDMI Multi-Monitor Adapter for Laptop - Triple HDMI up to 4K 60Hz with DP 1.4 Alt Mode & DSC - HDR - 1ft (30cm) Cable - Windows Only StarTech.com 3-Port USB-C MST Hub - US...
C2G USB 3.1 USB Type C to VGA Adapter - USB C to VGA Black C2G USB 3.1 USB Type C to VGA Adapter...
HP USB-C to DP Adapter
New
HP USB-C to DP Adapter
Lenovo 4X90M44010 USB graphics adapter Black
Hot Product
Lenovo 4X90M44010 USB graphics adapter...
Bestseller
StarTech.com USB 3.0 to Dual HDMI Adap...
StarTech.com USB-C Multiport Video Adapter - 3-in-1 - 4K 30Hz - Black StarTech.com USB-C Multiport Video Ada...