FAN7X15TX3
StarTech.com 70x15mm Replacement Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 Connector - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 70mm Fan
| Suitable for | Computer case |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | FAN7X15TX3 |
| EAN | 0065030820387 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Add additional chassis cooling with a 70mm ball bearing fan
This versatile 70mm fan is an ideal replacement fan for keeping your computer running cool. The fan can be powered through a TX3 connection, and features a dual ball bearing design that ensures reliable cooling and longer fan lifespan.
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
The StarTech.com Advantage
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Rotational speed (max) | 3500 RPM |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Fan diameter | 7 cm |
| Maximum airflow | 29.58 cfm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | RoHS |
| Technical details | |
| Fan diameter | 7 cm |
| Material | Plastic |
| Connector(s) | 1 - TX3 Female |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| Power consumption (typical) | 3.12 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 65% |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 32 mm |
| Width | 15 mm |
| Package weight | 75 g |
| Depth | 70 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 38 g |
| Endurance | |
| Packaging data | |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 75 g |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Other features | |
| Rotational speed | 3500 RPM |
| Dimensions (WxDxH) | 10 x 60 x 60 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 70x15mm Replacement Ball...
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quie...
StarTech.com 90x25mm High Air Flow Dua...
Popular
StarTech.com 50x10mm Replacement Ball...
Bestseller
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing...