RKCONS1908K
StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 19" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support (RKCONS1908K)
  • TECH SPECIFICATIONS: Rackmount KVM Console, 19"" Active Matrix TFT LCD Monitor, 1280 x 1024, 8 port VGA KVM switch w/ 6 ft. cables, 99 key full keyboard + numeric keypad & trackpad; Supports USB 2.0
  • INTEGRATED DESIGN: Combines a KVM + Console w/ integrated power supply into 1U of rack space allowing space for other equipment. Mount depth: 23.8"" [60.5 cm] to 35"" [89 cm] (incl. mounting hardware)
  • HEAVY DUTY: LCD KVM drawer has durable steel construction and heavy duty rail design that supports frequent use in operating environments from 0C to 40C (32F to 104F) with an MTBF of 50,000 hours
More Information
SKU RKCONS1908K
EAN 0065030872508
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Control your server or KVM switch from a centralized LCD KVM drawer
Maximize your IT budget, minimize your hassle
Maximize your screen space
This versatile rack-mount LCD console has a 19 in. screen. The increased screen space allows you to run multiple applications on the same screen, increasing your productivity.
Clutter-free monitoring
Hassle-free system integration
The RKCONS1908K is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Display
Display number of colours16.78 million colours
Display typeLCD
DisplayTFT LCD
Display diagonal48.3 cm (19")
Pixel pitch0.264 x 0.264 mm
Display resolution1280 x 1024 pixels
Display brightness250 cd/m²
Contrast ratio (typical)1000:1
Colour depth8 bit
Technical details
Key lockNo
Daisy chainNo
Number of computers controlled8
Rack capacity1U
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Mean time between failures (MTBF)50000 h
MaterialSteel
Product colourBlack
Cables includedKVM
IP controlNo
Audio supportNo
Sustainability certificatesUL ECOLOGO
Compliance certificatesCE, RoHS
Ports & interfaces
Video port typeVGA
Mouse port typeUSB
Keyboard port typeUSB
USB 2.0 Type-A ports quantity2
VGA (D-Sub) ports quantity9
Keyboard
Built-in touchpadYes
Power
AC adapter input voltage100 - 240 V
Input current1.5 A
Power consumption (typical)21 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Weight & dimensions
Mounting depth (min)60.5 cm
Mounting depth (max)89 cm
Weight13.4 kg
Width483 mm
Height43 mm
Depth643 mm
Packaging data
Package width615 mm
Package depth765 mm
Package height190 mm
Package volume19000 cm³
Packaging content
Screws includedYes
Mounting brackets includedYes
Quick installation guideYes
Cables includedKVM
Number of screws8
Number of cage nuts8
Included power plug typesANZ, EU, JP, NA, UK
Cage nuts includedYes
Logistics data
Master (outer) case width615 mm
Master (outer) case length765 mm
Master (outer) case height190 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 19" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Cons...
StarTech.com 16 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 19" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support StarTech.com 16 Port Rackmount KVM Con...
StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 17" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Cons...