MDP2HD4K60S
StarTech.com Mini DisplayPort to HDMI Adapter - Active mDP 1.4 to HDMI 2.0 Video Converter - 4K 60Hz - Mini DP or Thunderbolt 1/2 Mac/PC to HDMI Monitor/TV/Display - mDP to HDMI Dongle (MDP2HD4K60S)
  • PRODUCT PERFORMANCE: Mini DisplayPort 1.4 to HDMI 2.0 adapter supports UHD 4K 60Hz (4096x2160 or 3840x2160), 18Gbps bandwidth, 7.1ch Audio, HDCP 2.2 & DPCP / 5.8in (15cm) attached cable / Backward compatible with 1080p
More Information
Connector 2 gender Female connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 HDMI
Connector 1 Mini DisplayPort
SKU MDP2HD4K60S
EAN 0065030865838
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Connect your mDP computer to an HDMI display using this converter, which supports UHD resolutions up to 4K at 60Hz
This Mini DisplayPort to HDMI® adapter lets you output HDMI video and audio from an mDP device, with support for Ultra HD 4K at 60Hz. The Mini DisplayPort adapter is the perfect accessory for any of your Microsoft® Surface™ Pro devices with mDP.
Astonishing picture quality with support for Ultra HD 4K at 60 Hz
The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your Mini DisplayPort connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while using multiple monitors to work on resource-demanding applications.
Unlike many 4K Mini DisplayPort to HDMI adapters that only support a 30Hz refresh rate, this adapter works with HDMI 2.0 displays that can deliver output resolutions of up to 3840 x 2160p at 60Hz. Support for HDMI 2.0 means this adapter can support bandwidth up to 18Gbps, making it an ideal solution for performing high-resolution tasks such as editing 4K video.
Ultimate portability with a compact, lightweight design
Hassle-free setup with an active adapter that features plug-and-play installation
Note: To achieve 4K resolution at 60 Hz a DisplayPort 1.2 output and an HDMI 2.0 display are required.
The MDP2HD4K60S is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Features
Converter typeActive
ChipsetParade - PS176
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Product colourBlack
Cable length0.148 m
Connector 1Mini DisplayPort
Connector 2HDMI
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Maximum resolution3840 x 2160 pixels
Supported video modes720p, 1080p, 2160p
HDCPYes
Plug and PlayYes
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate60 Hz
HDCP version2.2
DisplayPort Content Protection (DPCP)Yes
Supported audio channels7.1
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-25 - 70 °C
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Other features
Width22 mm
Height10 mm
Depth152 mm
Weight & dimensions
Width22 mm
Height10 mm
Depth152 mm
Weight11 g
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height10 mm
Package weight20 g
Packaging data
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height10 mm
Package weight20 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
Master (outer) case width335 mm
Master (outer) case length500 mm
Master (outer) case height225 mm
Products per master (outer) case120 pc(s)
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Mini DisplayPort to HDMI Adapter - Active mDP 1.4 to HDMI 2.0 Video Converter - 4K 60Hz - Mini DP or Thunderbolt 1/2 Mac/PC to HDMI Monitor/TV/Display - mDP to HDMI Dongle