Be the first to review this product
StarTech.com Multi-Mode (MM) LC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Networks, Standalone Gigabit Ethernet to LC Converter, SFP Transceiver Included, 850nm, 550m - TAA
In stock
SKU
MCM1110MMLC
StarTech Multi-Mode (MM) LC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Networks, Standalone Gigabit Ethernet to LC Converter, SFP Transceiver Included, 850nm, 550m - TAA
- Extend Ethernet Over Distances: Convert and extend a 10/100/1000 Mbps Ethernet signal to Gigabit multi-mode LC fiber, up to 550m (1800ft); For specialized edge, industrial / remote deployments requiring long-range, secure wired connectivity
- Flexible Mounting: Use as a compact standalone unit or mount to a wall, rack, DIN rail (ADJDINKIT) or chassis (MCM7-MEDIA-CHASSIS, MCM15-MEDIA-CHASSIS) for clean, professional integration into structured wiring closets, data centers, or server rooms
- Reliable Performance Across Mixed Speeds: Supports IEEE 802.3 standards, Jumbo Frames (up to 9K), full-duplex flow control, auto-negotiation, and auto MDI/MDI-X; Delivers plug-and-play setup and reduced packet loss across legacy and high-speed links
- Deploy Efficiently in Compact, Power-Sensitive Spaces: Operates at just 3.75W with 5V DC input via included power adapter or an optional chassis power supply, supporting 32°F to 122°F (0°C to 50°C) environments; Does not support PoE
- The IT Pro's Choice: Designed for reliability in edge and on-prem deployments, our media converters are lab-tested and field-proven for seamless integration and maximum uptime; Backed by free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
|---|---|
| Internal | No |
| SKU | MCM1110MMLC |
| EAN | 0065030861465 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Convert and extend different networks over a Gigabit fiber cable connection up to 550m / 1804ft
This fiber media converter offers an easy, cost-effective way to extend your network over Gigabit fiber. It is equipped with a multimode transceiver which converts a copper RJ45 Ethernet connection to Gigabit fiber to extend your network over longer distances or connect workstations to switches. The converter provides a powerful extended networking solution for campuses, businesses, government facilities, stadiums, or other areas requiring network access.
Cost-effective extension and dependable performance
The Gigabit Fiber Media Converter provides a cost-effective and dependable solution for shorter range network extensions. It connects an Ethernet network to remote devices over a fiber backbone, with a 550m range on the fiber optic interface. The media converter has a durable metal housing, engineered to deliver long-lasting performance.
Versatile connections for broad compatibility
Fully compatible with 10/100/1000Base-T Ethernet networks, the fiber media converter supports auto negotiation to bridge different speed networks and devices to a Gigabit fiber network. It provides versatile connectivity to your existing networks and devices, allowing you to maximize the usage and performance of legacy equipment.
The multimode transceiver is removable, giving you the flexibility to change your transceiver in the future to meet your networking needs.
Easy installation and compact convenience
The unmanaged fiber media converter has a standalone design with simple plug-and-play set-up to ensure fast and easy installation. Compact in size, the converter gives you flexible installation options - including a wall mounting option to save space.
This fiber media converter offers an easy, cost-effective way to extend your network over Gigabit fiber. It is equipped with a multimode transceiver which converts a copper RJ45 Ethernet connection to Gigabit fiber to extend your network over longer distances or connect workstations to switches. The converter provides a powerful extended networking solution for campuses, businesses, government facilities, stadiums, or other areas requiring network access.
Cost-effective extension and dependable performance
The Gigabit Fiber Media Converter provides a cost-effective and dependable solution for shorter range network extensions. It connects an Ethernet network to remote devices over a fiber backbone, with a 550m range on the fiber optic interface. The media converter has a durable metal housing, engineered to deliver long-lasting performance.
Versatile connections for broad compatibility
Fully compatible with 10/100/1000Base-T Ethernet networks, the fiber media converter supports auto negotiation to bridge different speed networks and devices to a Gigabit fiber network. It provides versatile connectivity to your existing networks and devices, allowing you to maximize the usage and performance of legacy equipment.
The multimode transceiver is removable, giving you the flexibility to change your transceiver in the future to meet your networking needs.
Easy installation and compact convenience
The unmanaged fiber media converter has a standalone design with simple plug-and-play set-up to ensure fast and easy installation. Compact in size, the converter gives you flexible installation options - including a wall mounting option to save space.
| Network | |
|---|---|
| Jumbo frames support | Yes |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Converter output interface | 1000Base-LX, 1000Base-SX |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | LC |
| Performance | |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | No |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Jumbo frames support | Yes |
| Features | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type N |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 94 mm |
| Weight | 201 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 284 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 556 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 284 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 556 g |
| Technical details | |
| Housing material | Steel |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal | No |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, REACH, TAA |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, REACH, TAA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
StarTech.com Multi-Mode (MM) LC Fiber...
£60.83
|
Recommended
StarTech.com 10/100 Mbps Multi Mode Fi...
£64.24
|
Popular
StarTech.com 10/100 Mbps Multi Mode Fi...
£63.31
|
Hot Product
PLANET GT-802 network media converter...
£55.00
|
PLANET IFT-802TS15 network media conve...
£80.30
|
New
PLANET GTP-805A network media converte...
£72.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MCM1110MMLC
|
ET90110SC2
|
ET90110ST2
|
GT-802
|
IFT-802TS15
|
GTP-805A
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Planet
|
Planet
|
Planet
|
| Internal |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|

















