Be the first to review this product
T1A DELL Latitude 5410 Intel® Core™ i5 i5-10310U Laptop 35.6 cm (14") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro UK English Grey
In stock
SKU
L-5410-UK-P101
DELL Latitude 5410 Intel Core i5-10310U 1.70 GHz 256 GB SSD 8 GB RAM 14 in FHD UK Keyboard WIN11 Pro BARGA1N PLUS
- You benefit from a refurbished premium product at an attractive price
- Each product is backed by three ISO Certifications: 9001, 14001,27001 for Quality Management, Environmental Management, and Security Management
- Each unit comes with a pre-installed genuine Microsoft Windows 10, ensuring you a reliable operating system on your refurbished device
- Customer Satisfaction Guarantee. If the product does not live up to the description and your expectations as an end-user, then you have the opportunity to return the productA GDPR compliant data erased product
| SKU | L-5410-UK-P101 |
|---|---|
| EAN | 5711603096622 |
| Manufacturer | T1A |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Refurbished | Yes |
| Battery | |
| Battery life (max) | 4 h |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100- 240 V |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 105 G |
| Non-operating shock | 40 G |
| Operating vibration | 0.26 G |
| Non-operating vibration | 1.37 G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323.1 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height (front) | 2.03 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| Weight | 1.47 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product