Be the first to review this product
T1A HP EliteDesk 800 G6 Refurbished Intel® Core™ i5 i5-10500 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
In stock
SKU
D-HPED800G6-MU-T105
HP EliteDesk 800 G6 Intel Core i5-10500 3.10GHz 256 GB SSD 16GB RAM MAR WIN11P Mini Integrated Graphics Controller T1A 64 BIT
- You benefit from a refurbished premium product at an attractive price
- Each product is backed by three ISO Certifications: 9001, 14001,27001 for Quality Management, Environmental Management, and Security Management
- Each unit comes with a pre-installed genuine Microsoft Windows 10, ensuring you a reliable operating system on your refurbished device
- Customer Satisfaction Guarantee. If the product does not live up to the description and your expectations as an end-user, then you have the opportunity to return the product
- A GDPR compliant data erased product
| SKU | D-HPED800G6-MU-T105 |
|---|---|
| EAN | 5711603088306 |
| Manufacturer | T1A |
| Availability | In Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 3.1 GHz |
| Processor model | i5-10500 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q470 |
| Refurbished | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Refurbished | Yes |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q470 |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Refurbished | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
T1A HP EliteDesk 800 G6 Refurbished In...
£284.43
|
Hot Product
Acer Chromebox CXI5 (Intel Celeron 730...
£263.11
|
Bestseller
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i3-121...
£400.25
|
Popular
Viewsonic VPC-A31-O1 PC/workstation 8...
£382.23
|
New
Avocor AVC-OPS-EDLA1 PC/workstation Ro...
£237.12
|
Recommended
ASUS Chromebox CHROMEBOX5-GC029UN Inte...
£346.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D-HPED800G6-MU-T105
|
DT.Z27EK.002
|
DT.Z29EK.003
|
VPC-A31-O1
|
AVC-OPS-EDLA1
|
GC029UN
|
| Manufacturer |
T1A
|
Acer
|
Acer
|
Viewsonic
|
Avocor
|
ASUS
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Intel Celeron
|
Intel Core i3
|
N/A
|
Rockchip
|
N/A
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
N/A
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Internal memory |
16GB
|
4GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
N/A
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|





