Be the first to review this product
Tech21 T21-11558 mobile phone case 17 cm (6.7") Shell case Transparent
In stock
SKU
T21-11558
EvoLite Clear Magnet - Samsung Galaxy S26+ Case - Clear
- 10ft/3m Impact Protection
- Made with Bio-Spice
- Textured Grip
| SKU | T21-11558 |
|---|---|
| EAN | 0840459609764 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | In Stock |
Lite on design, not on protection—EvoLite Clear Magnet delivers 10FT (3M) multi-drop protection in a sleek, lightweight build.
Formulated with Bio-Spice™, this case supports sustainability by helping plastic materials break down in anaerobic landfill environments. Its textured grip ensures a secure and comfortable hold, while raised camera protection shields your device’s most vulnerable feature. The case is embedded with UV-resistant agents and a self-healing scratch-resistant coating, so it can resist yellowing and scratches to maintain lifetime clarity.
Slim, durable, and eco-conscious, EvoLite Clear Magnet is the clear choice for smartphone users seeking lightweight, everyday impact protection with sustainable design.
Formulated with Bio-Spice™, this case supports sustainability by helping plastic materials break down in anaerobic landfill environments. Its textured grip ensures a secure and comfortable hold, while raised camera protection shields your device’s most vulnerable feature. The case is embedded with UV-resistant agents and a self-healing scratch-resistant coating, so it can resist yellowing and scratches to maintain lifetime clarity.
Slim, durable, and eco-conscious, EvoLite Clear Magnet is the clear choice for smartphone users seeking lightweight, everyday impact protection with sustainable design.
| Design | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 + |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, UV resistant |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 + |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant, UV resistant |
| Drop proof up to | 3 m |
| MagSafe compatible | Yes |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Tech21 T21-11558 mobile phone case 17...
£8.24
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£8.17
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£8.96
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£10.15
|
Mobilis SPECTRUM mobile phone case 15....
£8.71
|
Popular
Tech21 Evo Clear mobile phone case 17...
£11.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T21-11558
|
77-80951
|
77-81039
|
77-65078
|
066001
|
T21-8980
|
| Manufacturer |
Tech21
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Mobilis
|
Tech21
|
| Material |
Plastic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





































































































































