Be the first to review this product
Techly ICA-LCD-201BK TV mount/stand 76.2 cm (30") Black
In stock
SKU
ICA-LCD-201BK
13"-30" Wall Bracket for LED LCD TV Full Motion
| Maximum weight capacity | 23 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 30 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-LCD-201BK |
| EAN | 8057685301849 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | In Stock |
Universal bracket for fixing a flat LED / LCD on the wall; Easy and quick to install, it is ideal for home, office and commercial applications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Maximum weight capacity | 23 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle range | 0 - 360° |
| Distance to the wall (max) | 9.8 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 9.8 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 109 mm |
| Height (max) | 95 cm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Height (max) | 95 cm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Techly ICA-LCD-201BK TV mount/stand 76...
£26.45
|
Recommended
Multibrackets M Universal Wallmount Fi...
£22.32
|
Popular
Tripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall...
£21.49
|
Bestseller
StarTech.com Low-Profile TV Wall Mount...
£36.05
|
Hot Product
Vivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7...
£31.02
|
New
Lindy Single Display Full Motion Wall...
£21.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICA-LCD-201BK
|
7350073731008
|
DWM1742MN
|
FPWFXBAT
|
VLMW2355
|
40973
|
| Manufacturer |
Techly
|
MULTIBRACKETS
|
Tripp Lite
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
Lindy
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|




































