Be the first to review this product
Techly ICA-LCD-900 76.2 cm (30") Black
In stock
SKU
ICA-LCD-900
Tilt Wall Support, 13-30", max 15 kg, VESA 100x100, black
- Tiltable wall support for TV 13-30"
- Weight supported: 15 kg maximum
- VESA compatible: 100x100
| Maximum weight capacity | 15 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 30 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-LCD-900 |
| EAN | 8051128106596 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | In Stock |
Universal bracket for fixing an LED / LCD TV or a wall monitor; easy and quick to install, it is ideal for home, office and commercial applications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 12° |
| Distance to the wall (min) | 3 cm |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 3 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 349 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Techly ICA-LCD-900 76.2 cm (30")...
£14.95
|
Popular
Ergotron Neo-Flex Wall Mount, ULD 81.3...
£14.75
|
Recommended
Multibrackets M Universal Wallmount Fi...
£22.32
|
New
Lindy LCD Bracket upto 6kg, Black
£20.31
|
Hot Product
Tripp Lite DWM1742MN Swivel/Tilt Wall...
£21.49
|
Bestseller
ProperAV Heavy Duty Swing Arm Tilt &am...
£16.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICA-LCD-900
|
97-589
|
7350073731008
|
40955
|
DWM1742MN
|
P-SWBLCDW-1
|
| Manufacturer |
Techly
|
Ergotron
|
MULTIBRACKETS
|
Lindy
|
Tripp Lite
|
ProperAV
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
N/A
|




























