Be the first to review this product
Techly ICA-PLB-860 TV mount 2.03 m (80") Black
In stock
SKU
ICA-PLB-860
Wall Mount for LED LCD TV 42-80" Ultra Slim Fixed H600mm, 60 Kg max, VESA 800 x 600 mm, Black
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 80 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-PLB-860 |
| EAN | 8054529022649 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | In Stock |
Universal wall bracket for fixing a flat LED / LCD TV; Easy and quick to install, it is ideal for home, office and commercial applications.
Characteristics
- Bracket suitable for LED LCD TV 42-80";
- Bracket adjustable VESA up to 800 x 600 mm;
- Maximum weight supported: 60 kg.
Specifications
- Fixed support;
- Distance from wall 22 mm;
- Square holes that facilitate the passage of cables;
- Safety screws to prevent movement of the TV after they have been attached to the bracket;
- Dimensions: 833 x 600 x 22 mm;
- Black Colour.
The package includes
- Wall support for LED LCD TV;
- Mounting accessories (screws, plugs ...) and installation instructions.
Characteristics
- Bracket suitable for LED LCD TV 42-80";
- Bracket adjustable VESA up to 800 x 600 mm;
- Maximum weight supported: 60 kg.
Specifications
- Fixed support;
- Distance from wall 22 mm;
- Square holes that facilitate the passage of cables;
- Safety screws to prevent movement of the TV after they have been attached to the bracket;
- Dimensions: 833 x 600 x 22 mm;
- Black Colour.
The package includes
- Wall support for LED LCD TV;
- Mounting accessories (screws, plugs ...) and installation instructions.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 1.6 cm |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 1.6 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 833 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 600 mm |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Quantity | 1 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Techly ICA-PLB-860 TV mount 2.03 m (80...
£52.90
|
Popular
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£62.46
|
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£75.43
|
Recommended
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75&...
£75.43
|
Peerless ST640P TV mount 127 cm (50&qu...
£60.34
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£49.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICA-PLB-860
|
45-269-009
|
SF660P
|
ST650P
|
ST640P
|
PF650
|
| Manufacturer |
Techly
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





























































