Transcend JetRam JM3200HSG-8G memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
In stock
SKU
JM3200HSG-8G
8GB, DDR4-3200, Unbuffered SO-DIMM, 1.2V, CL22
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
Memory form factor 260-pin SO-DIMM
Component for Notebook
SKU JM3200HSG-8G
EAN 0760557849162
Manufacturer Transcend
Availability In Stock
Product Family JetRam
Transcend's JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. The modules provide excellent compatibility and fully-tested reliability, which is ideal for PC upgrade at an attractive price. Each memory module is rated at 3200 Mbps to greatly increase data transmission efficiency by higher bandwidth of up to 25.6GB/s. Operated at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 SO-DIMM JetRam memory ensures that both operating temperature and electrical load on the memory controller can be reduced in order to save up to 40% of energy compared to standard DDR3 modules offering 1.5V.
Power
Memory voltage1.2 V
Memory
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)1 x 8 GB
Internal memory8 GB
Component forLaptop
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Memory ranking1
ECCNo
Memory clock speed3200 MHz
Internal memory typeDDR4
Features
Internal memory8 GB
Component forLaptop
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Memory ranking1
ECCNo
Memory clock speed3200 MHz
Harmonized System (HS) code84733020
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C