Be the first to review this product
Transcend microSDXC/SDHC Class 10 UHS-I 32GB with Adapter
In stock
SKU
TS32GUSDU1
32GB, microSDHC, Class 10, UHS-I, 90MB/s with Adapter
- Supports Ultra High Speed Class 1 specification (U1)
- Class 10 compliant
- Built-in Error Correcting Code (ECC) to detect and correct transfer errors
- Exclusive RecoveRx photo recovery software
| Flash card type | MicroSDHC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 32 GB |
| SKU | TS32GUSDU1 |
| EAN | 0760557824985 |
| Manufacturer | Transcend |
| Availability | In Stock |
Designed to enhance your smartphone and tablet user experience, Transcend microSDXC/SDHC UHS-I memory cards feature the Ultra High Speed Class 1 specification. Utilizing this next-generation technology, these cards ensure the best possible performance when running memory-intensive mobile apps and games, as well as smooth Full HD video recording and seamless playback.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | MLC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | CE/FCC |
| Features | |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | CE/FCC |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Red |
| Internal memory type | MLC |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 32 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 0.4 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Certificates | |
| Certification | CE/FCC |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Transcend microSDXC/SDHC Class 10 UHS-...
£139.50
|
Transcend CF170 8 GB CompactFlash MLC
£123.00
|
New
SanDisk 64GB Extreme Pro CF 160MB/s Co...
£137.81
|
Popular
HPE 32GB microSD Flash Memory Card
£130.50
|
Recommended
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£156.00
|
Bestseller
Axis 02021-001 memory card 256 GB Micr...
£153.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TS32GUSDU1
|
TS8GCF170
|
SDCFXPS-064G-X46
|
700139-B21
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
02021-001
|
| Manufacturer |
Transcend
|
Transcend
|
Sandisk
|
HPE
|
Sandisk
|
Axis
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSD
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|























