Ubiquiti Networks EP-54V-150W-AC network switch component Power supply
In stock
SKU
EP-54V-150W-AC
AC/DC 150W for 110 - 240VAC Input, DC Terminal Block for 54V Output
More Information
SKU EP-54V-150W-AC
EAN 0810354025808
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
Versatile, Modular Design The rack-mountable EdgePower features two PSU bays. One 54V, 150W AC-DC module is included, and an optional AC-DC or DC-DC module is available. High Power The EdgePower provides up to 150W of power output. With an optional PSU in the secondary bay, the EdgePower may be configured to deliver up to 300W of power. Backup PSU If failure of the primary PSU is detected, the secondary PSU automatically activates to supply continuous power. Remote Monitoring and Configuration Designed for convenient management, the EdgePower Configuration Interface allows administrators to configure and monitor PSU features in a simple, graphical user interface.
Features
Product typePower supply
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE, FCC, IC
Colour
Product colourBlack
Technical details
LED indicatorsYes
Power
AC input voltage110 - 240 V
Total power150 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%