Ubiquiti POE-24-24W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V
In stock
SKU
POE-24-24W-G-WH
PoE Injector, 24 VDC, 1.0 A, 24 W, 2 x RJ45, White
  • Surge protection
  • Clamping protection
  • Maximum surge discharge
  • Peak pulse current
  • AC cable with earth ground
More Information
SKU POE-24-24W-G-WH
EAN 0817882022545
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
Protection
Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices
Network
Power over Ethernet (PoE)Yes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Power over Ethernet (PoE) voltage24 V
Features
Plug and PlayYes
Surge protectionYes
Product colourWhite
CertificationIC, UL
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RJ-45 input ports1
RJ-45 output ports1
Power
Output current1 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Input current0.75 A
Certificates
CertificationIC, UL
Compliance certificatesCE, Federal Communications Commission (FCC)
Sustainability
Sustainability complianceYes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Weight166 g
Width62 mm
Depth96 mm
Height35 mm
Technical details
Power over Ethernet (PoE)Yes
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Input current0.75 A
Sustainability complianceYes
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product Ubiquiti POE-24-24W-G-WH PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V Ubiquiti POE-24-24W-G-WH PoE adapter G...