Ubiquiti UACC-PSU-54V-600W network switch component Power supply
In stock
SKU
UACC-PSU-54V-600W
Hot swappable AC/DC power module, 600W, 54V
  • 600W (54V) AC-to-DC power supply
  • Included power cable
More Information
SKU UACC-PSU-54V-600W
EAN 0810084698648
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
Features
Product typePower supply
CompatibilityECS-24-PoE, ECS-48-PoE
Product colourGrey
Colour
Product colourGrey
Technical details
Height40 mm
Compliance certificatesIndustry Canada (IC), Federal Communications Commission (FCC), CE
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Total power600 W
Maximum current11 A
DC output voltage54.5 V
Certificates
Performance
Weight & dimensions
Weight750 g
Height40 mm
Width185 mm
Depth73.5 mm