Vivolink PRODPOP20 DisplayPort cable 20 m Black
DisplayPort 1.4, 8K@60Hz, Optic Fibre, 20m
  • Ultra high resolution of 8K@60Hz/4K/120Hz
  • Cable is built with military standard optical fiber
  • Optic fiber is covered with copper wires
  • Kevlar filling inside makes the cable extremely strong and robust
  • Connector pins are gold bladed for a reliable and perfect contact
  • The optical fiber converter is extremely high quality chip set
  • Cable is ultra-flexible
  • Minimum bend radius: 20mm
  • Working temperature: -20 degree to + 60 degree
  • Power consumption: 0.2-0.35W
  • Voltage: 5V
  • Electric current: 120ma
More Information
Connector 2 gender Male connector
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 DisplayPort
Connector 1 DisplayPort
SKU PRODPOP20
EAN 5706998774095
Manufacturer VivoLink
Availability In Stock
Optical cable 8K@60Hz Pro Displayport cable 1.4, ultra flexible slim size 4mm
Vivolink’s Optical DisplayPort 1.4 for ultra high resolution supporting
8K@60Hz resolution. It’s enhanced flexibility ensures a small bending radius.
Features
Latching connectorsYes
DisplayPort Content Protection (DPCP)Yes
Product colourBlack
Number of shielding layers3
Cable length20 m
Connector 1DisplayPort
Connector 2DisplayPort
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Cable materialCopper
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
DisplayPort version1.4
Data transfer rate32.4 Gbit/s
3DYes
Maximum resolution7680 x 4320 pixels
Supported graphics resolutions7680 x 4320
Supported video modes2160p
HDCPYes
Plug and PlayYes
Maximum refresh rate60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 60 °C
Weight & dimensions
Cable diameter4 mm
Weight450 g
Package weight454 g
Package width207 mm
Package depth197 mm
Package height42 mm
Packaging data
Cable diameter4 mm
Package weight454 g
Weight450 g
Package width207 mm
Package depth197 mm
Package height42 mm